A rozmaring tényleg segíti a hajnövekedést?
A TikTok trend vajon valóban hatásos? Tanulmányok szerint igen! A rozmaring segíthet az egészséges, hosszabb, dúsabb haj elérésében!
Az elmúlt évek egyik legnépszerűbb beauty TikTok trendje a rozmaring olaj, rozmaring víz és egyéb kivonatok használata a hosszabb, dúsabb hajért. De vajon tényleg hajnövesztő hatása lenne a rozmaringnak? A válasz egy megdöbbentő igen! Ismerd meg cikkünkből Dr. Shilpi Khetarpal tanulmányát!
A 2015-ben készült tanulmány szerint a rozmaring éppen olyan hatásos hajnövesztő szer, mint a minoxidil. A tanulmány androgén alopecia hajvesztésben szenvedőket vizsgálta. Ez nem hegesedő hajvesztést jelent, amely során a hajvesztés fokozatosan alakul ki. Kezdeti tünetei a haj elvékonyodása, majd a hajvonal elkezd hátra húzódni és („Miki-egér-szerűen”) tipikus M alakúvá válik. Leginkább férfiakat érinti, ugyanakkor nőknek sem ismeretlen ez a fajta hajvesztés.
A legnépszerűbb kezelés, amit a kopaszodás ellen alkalmaznak a minoxidil gyógyszer használata. Ez a külsőleg használt szer serkenti a fejbőr vérkeringését, tágítva a beszűkült ereket. Azonban használata során sokan allergiás reakcióról, viszketésről, a bőr kiszáradásáról számolnak be.
A már említett tanulmány ezt a szert (2%-os minoxidil) hasonlította össze a rozmaring olajjal. 100 résztvevő 6 hónapon keresztül használta ugyanúgy a két szert (két 50 fős tesztcsoportra osztva). A teszt első 3 hónapja után egyik csoportban sem volt érdemi változás. Fél év után azonban mindkét csoportban egyértelműen, hasonló mennyiségben jelentek meg új hajszálak! Ezzel bebizonyosodott, hogy a természetes rozmaring olaj hasonló hatással bír, mint a minoxidil. Utóbbit használó tesztalanyok azonban nagyobb arányban panaszkodtak mellékhatásokra!
Miért működik a rozmaring olaj vagy kivonat?
A rozmaring segít serkenteni a fejbőr véráramlását! Olaj formában ráadásul segít nyugtatni a bőrt, így a korpásodásra hajlamosak további előnyöket fedezhetnek fel benne.
Hogyan használd a rozmaring olajat?
- Fontos: esszenciális olajat közvetlenül sose használj a bőrödön, mivel a magas koncentráció irritálhat! Helyette oldd fel valamilyen ápoló olajban, például jojoba olajban vagy válaszd a Weleda Intenzíven ápoló hajolajat, ami rozmaringolaj mellett lóhere kivonatot is tartalmaz. Ezt hajvégeken és töveknél is alkalmazhatod!
- Hagyd pár órát hatni a fejbőrödön az olajat! Át is masszírozhatod az érintett területet, hogy még inkább serkentsd a vérkeringést és a termék beszívódását. Nem ajánljuk, viszont, hogy olajos fejbőrrel aludj el, mivel eltömítheti a pórusokat! Pár óra múlva mosd meg a hajad, ahogy szoktad!
- Ne locsold egyszerre a fél üveget a hajadra! Kezdd kicsiben és próbáld ki, mi az a mennyiség, ami kényelmes.
- Legyél türelmes! A fent hivatkozott tanulmány szerint is hónapok, mire igazán hatni kezdd a termék!
Mindennapi megoldást keresel?
A hajolaj mellé akár kiegészítésként, de önmagában is megállja a helyét a Weleda Revitalizáló hajtonik. Segít csökkenteni a hajhullást és elősegíteni a haj növekedését. Szintén tartalmaz rozmaringolajat és további növényi kivonatokat, viszont ezt egy könnyű tonikban formulázva! Akár mindennap használhatod reggel és este, gyorsan felszívódik és könnyű bemasszírozni. Nem nehezíti el a hajat!
További tippjeink az egészséges haj megőrzése érdekében:
- Ne hordd minden nap szorosan összekötve a hajad, válassz inkább laza frizurát, például fonatokat, hajcsatokat.
- Ápold a hajvégeket rendszeresen, hogy a lehető legtovább elkerüld a töredezést.
- Ha már hajvégeid sprődek, szemmel láthatóan töredezettek, akkor irány a fodrász! Egy rövidebb, de egészséges hajkorona amúgy is ezerszer vonzóbb, mint a hosszú, ápolatlan.
- Próbáld meg a lehető leghosszabb időt kihúzni két hajmosás között, hogy megelőzd a haj kiszáradását, a túlzott zsírosodását, korpásodást. A túl gyakori hajmosással eltűnteted a természetes, védelmet adó olajokat a fejbőrödről, hajadról, ami még intenzívebb termelésre készteti a szervezeted, ezáltal hamarabb fog zsírosodni a hajad!
- Ha úgy érzed normálisnál jobban zsírosodik a hajad vagy épp túl száraz a fejbőröd, esetleg fájdalmas, túlzottan korpás, akkor itt az idő felkeresni egy bőrgyógyászt, hiszen bőrbetegség is állhat a háttérben.
- Figyelj arra, hogy a sampont csak a hajtöveken használd, a balzsamot vagy pakolást pedig csak a hajad hosszán! Előbbi száríthatja a hajvégeid, utóbbi zsírosíthatja a fejbőröd!
- Ne feledkezz meg a hővédelemről: szárítás, hővel való formázás előtt mindig használj valami hővédő készítményt! Ezt bevetheted a nyári melegben is, védd a hajad az UV-sugaraktól is!
Kedvenc hajápoló készítményeinket összeszedtük neked: