Hogyan ápold tudatosan a bőröd?
Mit jelent ez a manapság népszerű fogalom, mit is takar pontosan? Összefoglalónkban segítünk eligazodni a rengeteg szérum, krém, ampulla, tonikok és arctisztítók világában!
A tudatos bőrápolás igazából pontosan azt jelenti, amit az elnevezés sugall: tudatosan, tehát gondos odafigyeléssel, olvasással, utánanézéssel és/vagy szakértők tanácsai alapján megszerzett tudás segítségével ápoljuk a bőrünket! Nem higgyünk a különböző marketinges praktikáknak és ne vásároljunk hetente új, számunkra haszontalan vagy egyébként sem hatákony termékeket!
Indulj el az úton!
Az első lépés a hatékony arcápolás felé, hogy megismered a saját bőröd és tudomásul veszed a jelenlegi állapotát. Ehhez segítséget nyújthat ez a cikkünk, amiben részletesen kifejtjük a bőrtípusok különböző jellemzőit.
Fontos azonban, hogy ez csak támpontot nyújt: ha konkrét problémával küzdesz, akkor érdemes felkeresned egy bőrgyógyászt, aki segít meghatározni, hogy mi okozhatja a panaszokat. Az aknék, gyulladt pattanások hátterében gyakran ételintolerancia vagy hormonális probléma húzódik!
Ha tisztában vagy a bőrtípusoddal, akkor érdemes kitűzni egy célt magad elé! Például, ha normál bőrtípusod van, de szeretnéd már most megelőzni a ráncok kialakulását és megőrizni bőröd egyensúlyát, akkor ennek megfelelő ápoló és anti-aging (öregedésgátló) hatóanyagokat kell keresned. Karikás szemkörnyéked zavar? Erre is találhatsz megoldást! Zsíros a bőröd, tágak a pórusaid, ezáltal folyton fekete mitesszerek jelennek meg a T-vonaladon? Tudatos bőrápolással ezen is segíthetsz! Érdemes meghatároznod, hogy mi az a legfőbb probléma, amire az általános ápolás mellett hangsúlyt szeretnél fektetni.
Ez azért is fontos, mert egy rutinba nem érdemes 4-5 terméknél vagy hatóanyagnál többet illeszteni (Ebbe beleértendő az arctisztító és a fényvédő is reggel!), mert azok nem lesznek képesek megfelelően kifejteni a hatásukat. Ne akarj mindent egyszerre, mert csak azt fogod elérni, hogy felboruljon vagy még jobban kibillenjen bőröd egyensúlya és eredmények helyett visszalépést fogsz tapasztalni.
Ismerem a bőrtípusom, tudom mit szeretnék, hogyan tovább?
Az arcápolási rutin kialakítása szintén lépésről lépésre történik. Nem érdemes hirtelen mindent egyszerre elkezdeni használni – sőt, kifejezetten arra kérünk, hogy ne tedd! Kezdd a rutinod építését azzal, hogy használsz egy hatékony arctisztítót, egy bőrtípusodnak megfelelő hidratálót és nappalra fényvédőt.
Miért kötelező a fényvédelem?
A bőröregedés legfőbb oka a napsugárzás! Az UVA és UVB sugarak a bőr felsőbb és alsóbb rétegébe is behatolnak, nemcsak pigmentfoltokat okozhatnak, hanem felelősek a bőr öregedéséért, a ráncok mélyüléséért, a bőr rugalmasságának elvesztéséért! Fényvédőkrém használata tehát egyenesen kötelező, lényegében nincs jobb anti-aging fegyver a megelőzésnél! Ráadásul később, amikor a különböző hatóanyagokat elkezded alkalmazni, lehet közöttük olyan is, ami fényérzékenyít (tipikusan ilyenek a kémiai hámlasztók vagy a retinol). Így nem győzzük hangsúlyozni, hogy legalább 50 faktoros, széles spektrumú készítményt használj!
Tehát az első egy hónapban ennyi: reggel-este arctisztítás, hidratálás és fényvédő!
Körülbelül 4 hét elteltével fokozatosan vezesd be rutinodba a további termékeket. Ez lehet tonik, szérum, ampulla, a lényeg, hogy egyszerre mindig egy új terméket használj és legalább 2 hét teljen el két új kozmetikum bevezetése között. Erre azért van szükség, mert sajnos hiába a természetes eredetű összetevők, illatanyagmentesség vagy hatékonyság, bárki, bármilyen összetevőre reagálhat máshogy. Előfordulhat, hogy a te bőröd nem tolerál egy bizonyos hatóanyagot, esetleg pirossággal, érzékenységgel vagy gyulladással reagál rá. Ha mindent egyszerre elkezdenél használni, akkor nem tudhatod, hogy mire vagy érzékeny, így viszont biztos lehetsz benne, hogy mit szeret a bőröd és mit nem!
Ismerd meg a hatóanyagokat és kombináld őket okosan!
Ha már érdeklődsz a tudatos bőrápolás iránt, akkor legyél te is az! Alaposan olvasd el a termékek leírását, jellemzőit, használati útmutatóját! Kémiai hámlasztókat, különböző aktív hatóanyagokból készült formulákat fogsz használni a bőrödön – tudnod kell, mit kensz magadra! Például a glikolsav egy hatékony hámlasztó, rengeteg előnyt tapasztalhatsz használatával: ragyogóbb bőrt, segít a faggyútermelés szabályozásában, a mitesszerek és aknék, pigmentfoltok elleni harcban. De fényérzékenyít, ezért csak este használhatod!
Először bonyolultnak tűnhet ez a sok fogalom és tudnivaló, de ígérjük, hogy egy kevés utána olvasás után már sokkal könnyebb lesz! (Természetesen mi is segítünk és rengeteg cikket hozunk Nektek a jövőben a tudatos bőrápolással kapcsolatban!)
A termékek megismeréséhez hozzá tartozik az is, hogy hány százalékot tartalmaznak a megjelölt fő összetevőből. Ha egy termék leírásában nincs ott egyértelműen, hogy pontosan mennyit és milyen hatóanyagot tartalmaz, akkor az legyen gyanús!
Bár első pillantásra lehet, hogy az esetenként drágább termékekre sajnáljuk a kiadott összegeket, de igazából a jól átgondolt vásárlással minimálisra csökkentjük az esélyét annak, hogy kidobjuk a pénzt az ablakon - tényleg olyan termékeket fogunk használni, amik ár-érték arányban megfelelőek és nem mellesleg hatékonyak!
Kezdem kapizsgálni... De még is mit mi után használjak?
Az utolsó alapvető tudnivaló, hogy nem mindegy, milyen sorrendben használod a termékeket. Vannak olyan formulák, amiknek közvetlen a száraz bőrrel kell érintkezniük, de olyanok is, amiket arckrémedhez keverve is felvihetsz. Általános szabály, hogy a könnyűtől haladunk a nehéz felé! Arctisztítás után először vízbázisú szérumokat kell használni, utána következnek a vízmentes szérumok és emulziók, végül az olajos formulák. A rutinodat hidratáló arckrémmel zárhatod le, nappal pedig a fényvédő a legutolsó (és kötelező) lépés!
Mindig várd meg, hogy az előző termék nyomtalanul felszívódjon, ez általában pár percet vesz igénybe, a formula könnyedségétől függően!
Tanácsunk: legyél türelmes!
Ha elsőre bonyolultnak is hangzik, akkor se mondj le a tudatos arcápolásról – hosszútávon meg fogja hálálni a bőröd! Az eredményeket ne azonnal várd, legyél kitartó és türelmes. Akár 8 hét is lehet, amíg a hatóanyagok elkezdik kifejteni a hatásukat.
Ismerd meg a BioBalance termékeit, amik természetes eredetű összetevőkkel, Kenan Alpay gyógyszerész által kifejlesztett, hatékony formulákkal gondoskodnak bőrödről és hajadról is:
Legyen szó arckrémről vagy testápolóról, nagyon fontos, hogy bőrtípusodnak megfelelő terméket válassz! Ha nem tudod eldönteni, milyen bőrtípussal rendelkezel, ne aggódj! Ebben a bejegyzésben nemcsak elmagyarázzuk a főbb bőrtípusok jellemzőit, de tanácsokat és termékeket is ajánlunk megfelelő ápolásukhoz.